All in One - Crazy 4 Us
Hey! Bine ai venit pe All in One - Crazy 4 Us! Ce zici sa te conectezi sa poti sa iti lasi parerea pe aici?
All in One - Crazy 4 Us
Hey! Bine ai venit pe All in One - Crazy 4 Us! Ce zici sa te conectezi sa poti sa iti lasi parerea pe aici?
All in One - Crazy 4 Us
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

All in One - Crazy 4 Us

All in One place, is fucking crazy! Bine ati venit pe All in One - Crazy 4 Us!
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  Contacteaza-ne!  About Us  Regulament  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  Castiga IMVU CREDITS  

 

Offf Doamne!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
avatar
Stefania
VIP
VIP

LeuBivol
Varsta : 26Data de inscriere : 06/02/2010Numarul mesajelor : 2803Localizare : SlatinaJoburi/Distractii : Imi place sa editez fotografii, chiar daca nu imi prea reusesc.Stare de spirit : Plictisita, nervoasa, speriata

Offf Doamne! Vide
MesajSubiect: Offf Doamne!   Offf Doamne! EmptySam Oct 09, 2010 10:42 am

A inceput scoala, clasa a VIII-a, an terminal, colegi noi si un examen!
Problema mea este ca profesoii au prea multe pretentii adica nu toti . Avem un domn profesor de istorie dar ce puii mei ca in fiecare zi ne intalnim cu el! E rau tre` sa invatam lectia din cate, cuvant cu cuvant, si lectia are 3 pagini, uneori si mai mult. Mereu spune ca istoria este cea dintai carte! Ce sa spun el Herodot. Cu acest domn profesor facem istorie ( 2 ore pe saptamana), cultura civica ( 1 ora), religie, muzica si desen. La toate avem de invatat mult, eu nu-s obisnuita sa invat la muzica, adica suna si ciudat " ma duc sa invat la muzica", cred ca prou e nebun, la ora de muzica ascultam Vivaldi, Motzart, Chopin, Bach, suite, fugi, tocate. Problema e ca melodiile astea va trebui sa le recunoastem!
Diriga e chiar ok! imi place de dansa... :>
La sport imi place, facem sport ca la armata adica dam raportul ...prostii.
Am foatre multe teme, ma omoara istoria adica cred ca a inceput scoala de 4 saptamani si deja a inceput sa asculte pentru a doua nota ! deci frate e nebun ? suntem 25 in clasa !
Ajung acasa foarte obosita, nici pofta de mancare nu mai am cand ma gandesc ca stau pana la 1 sa invat. In fiecare seara ma doare capul si piciorul drept. ma enervez atunci cand nu pot retine ceva, mor, plang , tip. Nu pot nici sa plec la scoala fara lectie invatata... daca nu as invata lectia as i batuta cu cureaua! Am slabit foarte mult, am slabit brusc ce naiba sunt inalta si slaba! eram mai plinuta in vara ! Scoala si-a pus amprenta bine, sunt neagra pe la ochi, parca n-as mai i eu. Nu prea mai am timp nici de forum nici de nimic. Vineri seara cand vin de la scoala zic " OOOO nuuu! tre` sa scriu pentru meditatie!"
Cu grija temelor nu mai pot dormi noaptea, cand am multe teme si sunt obosita invat doar pana la 10 apoi ma pun in pat si dorm o ora apoi ma trezesc si continui. Dimineata ma trezesc la 6.30, stiti voi " dimineata e sporul!"
Ma puteti ajuta cumva ? Adica ma refer sa-mi spuneti voi cum procedati ? Adica am ajuns dependenta de pastile ! Cred ca o sa iau niste vitamine ca nuuu maii poott! Ma doare capul non stop! Material prost, made in romania ! Uite si acum ma doare capul ! Nici nu imi mai place mancarea, nici dulciurile, mai nou mananc cipsuri si beau cafeluta calda de la tonomatul din scoala. Vorbeam odata cu diriga si imi spunea ca anul acesta vrea sa mergem la opimpiada de romana. Am fost si acum doi ani, si e greu! Ce o sa fac la examen ? Este examenul vietii ! Din prostie pot strica totul, ia eu sunt foarte imprastiata si deja mi se face frica numai cand aud de examen, e primul examen din viata mea, si e cel mai important. Nu vreau sa ma innec ca tiganul la mal. Va este rica de examen ?
Sus In jos
https://all-in-one.forumgratuit.ro
Ale
Ale
Ultra user

PestiSobolan
Varsta : 28Data de inscriere : 27/07/2010Numarul mesajelor : 453Localizare : Joburi/Distractii : Stare de spirit : ...

Offf Doamne! Vide
MesajSubiect: Re: Offf Doamne!   Offf Doamne! EmptyLun Oct 11, 2010 8:06 am

Imi pare rau pt tine...si nu stiu cum pot sa te ajut dar incearca sa le iei mai moale...nu e sfarsitul lumii daca iei o nota proasta o data in viata.si cu invatatul...incearca sa iti faci un program Offf Doamne! 471606 nu stiu cum mergi la scoala dar eu sunt de dupa-masa si temele incer sa le scriu seara cand vin de la scoala si invat dimneata...si incearca sa nu mai stai noaptea pana tarziu pt ca esti obosita si nu o sa poti gandi limpede...pune-te in pat la 10 si trezeste-te la 7 si asa o sa ai timp si o sa fi si mai odihnita..daca nu dormi destul sa sti ca iti faci mai mult rau Offf Doamne! 571882
Si referitorla pastile nu am inteles ce vrei sa spui...ce pastile iei?O.o
Mai bine lasa-le si mananca sanatos,fa sport si incearca sa te mai si distrezi ca aia nu e viata sa stai tot cu cartea in mana>.<
Sper ca o sa iti rezolvi problemele:)

Si scuzati romanul:D
Sus In jos
avatar
Stefania
VIP
VIP

LeuBivol
Varsta : 26Data de inscriere : 06/02/2010Numarul mesajelor : 2803Localizare : SlatinaJoburi/Distractii : Imi place sa editez fotografii, chiar daca nu imi prea reusesc.Stare de spirit : Plictisita, nervoasa, speriata

Offf Doamne! Vide
MesajSubiect: Re: Offf Doamne!   Offf Doamne! EmptyLun Oct 11, 2010 7:24 pm

vaiii merci
ma sefeream la vitamine


Am gasit asta pe net si chiar m-a ajutat :

Cu totii am trecut prin experienta de a avea la scoala atât note bune, cât si note mai putin bune. Uneori notele nu reflecta munca pe care copiii o depun acasa pentru a invata. Acest fapt se poate datora uneori metodelor ineficiente de invatare sau de predare...

Psihologia a dezvoltat o serie de exercitii de memorie, care ajuta copilul sa invete mult mai repede si mai usor. De-a lungul anilor aceste metode au fost testate in scoli. In procesul de invatare putem folosi cu succes memoria vizuala si memoria auditiva.

Un caz ar fi acela in care unor subiecti li s-a cerut sa invete un text scris pe o coala alba de hârtie scris cu pix negru, iar altora li s-a cerut sa invete acelasi text, dar scris pe foi colorate. Cei care au invatat de pe foile colorate au reusit sa o faca intr-un timp mult mai scurt si au retinut textul o perioada mai lunga decât ceilalti. Acest lucru s-a intâmplat datorita impactului vizual asupra creierului. Acesta va retine mult mai usor o informatie care este pusa in valoare prin culoare decât una alb-negru. Memoria auditiva intervine atunci când citim un text cu voce tare sau il auzim de mai multe ori.


Multi copii se confrunta cu probleme când vine vorba de memoria auditiva, deoarece profesorii, in loc sa explice, dicteaza, iar copilul scrie mecanic, fara sa proceseze informatia ce i se ofera. Memoria auditiva poate fi educata prin ascultarea muzicii instrumentale atât in afara, cât si in timpul procesului de invatare. Alt lucru important legat de aspectul vizual este lumina. Este de preferat ca procesul de invatare sa se desfasoare in lumina naturala, in schimb, daca acest lucru nu este posibil, lumina de la bec trebuie intotdeauna sa bata din partea dreapta sau de sus. Fata de masa a mesei de studiu ar trebui in cel mai bun caz sa aiba culoare galbena. Culoarea galbena stimuleaza atentia, lucru de care este nevoie la maximum in timp ce se studiaza. De aceea este recomandat ca inaintea invatarii elevul sa se relaxeze, sa isi goleasca mintea de problemele sale, sa faca respiratii adânci, si de-abia dupa aceea sa se apuce de studiu. Este mult mai bine ca el sa isi pastreze aceasta atentie maxima timp de zece minute si sa invete cât mai mult, decât sa isi lase gândurile sa hoinareasca si in aceste zece minute sa nu invete decât doua propozitii.

Gasiti metode inteligente, dar si amuzante de invatare
De multe ori insa sunt materii la care un copil nu poate invata totul pe dinafara, cum ar fi anii la istorie. De aceea trebuie gasita o metoda inteligenta, simpla si amuzanta de a-i tine minte, cum ar fi asocierile si apoi nascocirea de povesti. De exemplu: 1 poate fi ca un cui, 8 poate fi ca un covrig, 9 ca un balon cu ata, 6 ca un ciorchine cu struguri, 2 ca o lebada, si asa mai departe. Acum, de exemplu, daca avem de invatat numarul 1926, cream o poveste amuzanta cu cuvintele asociate fiecarei cifre: am intepat cu cuiul un balon, care avea desenat pe el o lebada ce mânca un ciorchine de struguri albi. De acum, data viitoare când va trebui sa ne reamintim aceasta data, automat ne va aparea aceasta poveste in cap, si noi vom sti data exacta.

Alt secret pentru a imbunatati procesul de invatare este simplificarea lui, schematizarea. Mai intâi ideile principale, cele mai importante, si abiaapoi detaliile. Elevului i-ar fi mult mai usor sa invete acasa daca ar fi foarte atent la ceea ce vorbeste profesorul in timpul orelor de curs. S-a demonstrat, de asemenea, ca se invata cel mai bine când predai ceva, de aceea, nu ezitati in a-l incuraja sa explice colegilor sai lectia din nou, sau chiar dumneavoastra.
Somnul este un factor extrem de important, care poate duce la performante. Cele mai bune ore de dormit sunt intre 22.00 si 1.00, deoarece in acest interval corpul secreta anumiti hormoni, ce restabilesc echilbrul si relaxeaza mintea. Incercati sa va determinati copilul sa se culce in jur de ora 22.00-22.30.
In cele din urma, dar nu lipsit de importanta, este sa transformam procesul de invatare la copii intr-o experienta interesanta, placuta si distractiva, fara sa apara ideea de a-l obliga sau forta sa invete.

Sus In jos
https://all-in-one.forumgratuit.ro
Joe Temă ;3
Joe Temă ;3
Ultra Postator

VarsatorTigru
Varsta : 26Data de inscriere : 14/11/2009Numarul mesajelor : 3106Localizare : IlJoburi/Distractii : Zăpadăăă . Stare de spirit : Day in day out..

Offf Doamne! Vide
MesajSubiect: Re: Offf Doamne!   Offf Doamne! EmptyMar Oct 12, 2010 9:10 am

Ce naiba?Offf Doamne! 916633).


Asa e si la noi profu de mate.E handicapat, dus pe Luna cu pluta, e pur si simplu idiot ! preda ca la liceu, da ma rog, avem 50% sanse sa il scoata >:].ca pune note proaste rau Offf Doamne! 916633).

=>>>

Daca nu poti sa inveti le lasi balta si te culci ! ;x.


Eu nu-mi fac probleme pentru examen =]]].

Si eu ma culc tot la ora tarzie, dar nu invat pana atunci /:].

Eu zic ca iti faci prea multe probleme, si de aceea ai slabit, si de aceea esti stresata.Iati liber un week'end de la invatat si o sa te simti mai bine >:].

Si las-o mai moale cu invatatu, ca nu mori daca nu stii un cuvant din lectie.

Sus In jos
avatar
Stefania
VIP
VIP

LeuBivol
Varsta : 26Data de inscriere : 06/02/2010Numarul mesajelor : 2803Localizare : SlatinaJoburi/Distractii : Imi place sa editez fotografii, chiar daca nu imi prea reusesc.Stare de spirit : Plictisita, nervoasa, speriata

Offf Doamne! Vide
MesajSubiect: Re: Offf Doamne!   Offf Doamne! EmptyMar Oct 12, 2010 6:16 pm

sa-mi iau un week-end liber? domane joe...ce spui ?
cine invata la istorie in locul meu ? cine invata la cultura, la muzica, la religie, mate , romana, biologie, geografie, informatica, franceza, engleza, latina, tehnologica, fizica, chimie.
vai cate sunt....
Sus In jos
https://all-in-one.forumgratuit.ro
avatar
Stefania
VIP
VIP

LeuBivol
Varsta : 26Data de inscriere : 06/02/2010Numarul mesajelor : 2803Localizare : SlatinaJoburi/Distractii : Imi place sa editez fotografii, chiar daca nu imi prea reusesc.Stare de spirit : Plictisita, nervoasa, speriata

Offf Doamne! Vide
MesajSubiect: Re: Offf Doamne!   Offf Doamne! EmptyMar Oct 12, 2010 6:22 pm

Mi se pare normal sa invat la matematica, romana si geografie. Eu nu dau teza la istorie deci nu te` sa invat fiecare lectie! HA!!
Sti ca in clasa a VII-a nu am invatat o lectie la istorie si am luat 4 ! Da! Serios, am luat 4 si adica cum sa va spun la istorie am numai 9 si 10, nu am luat niciodata 8 la istorie, dar cand am luat acel 4 am zis ca mo. Deci ma durea capul, mi-a venit rau ma gandeam doar la mama care o sa ma bata cu umerasu, dar nu m-a batut, a ras de mine si eu muream deci aveam ganduri de sinucidere Offf Doamne! 750519) acum rad si eu ca am luat 4, chiar sunt mandra
Offf Doamne! 750519))
atunci am invatat ca sa-mi indrept nota, pot spune ca pe semestrul acele m-a ascultat la istorie de 9 ori . si am avut noua note la istorie, dar profu face medie intre doua note si le pune in catalog si vin 4 note si cu una de la marire .... deci 9 note
Sus In jos
https://all-in-one.forumgratuit.ro
Joe Temă ;3
Joe Temă ;3
Ultra Postator

VarsatorTigru
Varsta : 26Data de inscriere : 14/11/2009Numarul mesajelor : 3106Localizare : IlJoburi/Distractii : Zăpadăăă . Stare de spirit : Day in day out..

Offf Doamne! Vide
MesajSubiect: Re: Offf Doamne!   Offf Doamne! EmptyMier Oct 13, 2010 12:59 am

Si eu am luat 4 la matematica acum o saptamana ;x.

Offf Doamne! 916633)))).


Ma rog, la noi in scoala numai asa sunt notele la mate ;o3.Rar mai vezi vrunu cu 10.Offf Doamne! 916633)))


;-??.

E prof nou, si e cretin. =d


Sii uu la cate ai de invatat O_O.Citesti o data lectia si asta e tot Offf Doamne! 443357~.


Deci frate, nu mori ;-j.
Sus In jos
Ale
Ale
Ultra user

PestiSobolan
Varsta : 28Data de inscriere : 27/07/2010Numarul mesajelor : 453Localizare : Joburi/Distractii : Stare de spirit : ...

Offf Doamne! Vide
MesajSubiect: Re: Offf Doamne!   Offf Doamne! EmptyMier Oct 13, 2010 6:35 am

eu am avut in a 5a 2 de 8 la geografie si atata am batut-o pe profa la cap de nu mai asculta pe altcnv numai pe mn si 10 mi-a iesit media Offf Doamne! 563536
CE TAMPIENIE!acum rad cand imi aduc aminte ce disperata eram Offf Doamne! 750519

lasati-o dre*u de scoala ca nici nu a inceput bn si ne da si noua teme pe vacanta
Joe imi place despre tine=p~~

Sus In jos
Bratly Ratfy
Bratly Ratfy
Ultra Postator


Varsta : Data de inscriere : 06/02/2010Numarul mesajelor : 1255Localizare : NavodariJoburi/Distractii : muzica,filme,animeuriStare de spirit : optimista

Offf Doamne! Vide
MesajSubiect: Re: Offf Doamne!   Offf Doamne! EmptyMier Oct 13, 2010 8:38 am

shi eu am luat anul trecut 4 la biologie fiink profa m-a prins copiind la test Offf Doamne! 750519 dar pana la urma am reushit sa-mi indrept media shi am avut 9 Offf Doamne! 129431
Sus In jos
avatar
Stefania
VIP
VIP

LeuBivol
Varsta : 26Data de inscriere : 06/02/2010Numarul mesajelor : 2803Localizare : SlatinaJoburi/Distractii : Imi place sa editez fotografii, chiar daca nu imi prea reusesc.Stare de spirit : Plictisita, nervoasa, speriata

Offf Doamne! Vide
MesajSubiect: Re: Offf Doamne!   Offf Doamne! EmptyJoi Oct 14, 2010 5:35 am

eu azi am avut test
la mate si am copiat de la colega de banca, nu am stiut sa mai fac algoritm si am scos telefonul din buzunar si am calculat pe telefon :_)))) Offf Doamne! 750519))
Sus In jos
https://all-in-one.forumgratuit.ro

Continut sponsorizat




Offf Doamne! Vide
MesajSubiect: Re: Offf Doamne!   Offf Doamne! Empty

Sus In jos

Offf Doamne!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
All in One - Crazy 4 Us :: Help & Care :: Cabinetul Psihologic-
Creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente